Enguany, els premis literaris Àngels Viladomat per a alumnes de primer cicle d’ESO i Antoni Pous per a alumnes de segon cicle d’ESO i Batxillerat i han aconseguit un rècord de participació, ja que s’han presentat, prèvia selecció dels centres d’ensenyament secundari de la comarca d’Osona, 117 treballs. La creació literària a la nostra zona està assegurada i les noves veus poètiques i narradores segueixen les petges d’autors i autores de les nostres terres ja consagrades, com Najat el Hhami, fins a la nova saba: Maria Isern, Jaume Coll, Irene Solà…
Per aquest motiu, el passat dia de Sant Jordi es va fer públic el veredicte i el lliurament de premis a l’Institut Jaume Callís de Vic. Els guanyadors foren
19è. PREMI LITERARI ÀNGELS VILADOMAT
1r ESO Poesia
1r premi: Jofre Cedó Cuenca de l’Institut deTaradell
2n premi: Xuelei Bi, del col·legi St. Miquel dels Sants
1r. ESO Narrativa
1r premi: Aisha Sow Sarri, de l’Institut Jaume Callís de Vic
2n premi: Amàlia García Pous, de l’Institut Jaume Callís de Vic
Mencions per a Estel Suy Morcillo i Íngrid García Forroll, de l’Institut Les Margues de Calldetenes
2n. ESO Poesia
2n premi : Erola Clavera Serra, de l’Institut Antoni Pous de Manlleu
2n. ESO Narrativa
1r premi: Ariadna Cunill Godoy, del col·legi St. Miquel dels Sants
2n premi: Xènia Riera Armengou, de l’Institut Les Margues de Calldetenes
2 accèssits per a Mariona Molera Jané, de l’Institut Jaume Callís de Vic, i per a Sira Clos Cros, de l’Institut Les Margues de Calldetenes.
Mencions per a Alba Coromina Gutiérrez i Marc Galtés Montmany de l’Institut Les Margues de Calldetenes
34è PREMI LITERARI ANTONI POUS
3r i 4t d’ESO poesia
1r. Premi : Mariona Colom i Font de l’Institut del Voltreganès
3r i 4t d’ESO narrativa
Narrativa
1r. Premi: Laura Mata Ruiz de l’escola Rocaprevera de Torelló
2n premi ex-aequo per a: Carla Oliver Martínez de l’Institut Jaume Callís de Vic
Erola Serrat Garcia del col·legi Sagrat Cor de Vic
Mencions per a Laura Quílez Agraz i Irene Serra Blasi, de l’Escorial de Vic
Batxillerat poesia
1r. Premi: Lucía Morales Fernández de l’Institut de Vic (Batxillerat)
Mencions especials per a Clàudia Campdelacreu Losilla, de l’Escorial de Vic i Sara del Viso Tristancho, de l’Institut Antoni Pous de Manlleu
Batxillerat narrativa
1r. premi: Arabela Vivar Morón, de l’institut Jaume Callís de Vic
Mencions especials per a Guillem Codina Riera, de l’Escorial de Vic, i Maria Sans Banturrà, de l’ Institut Jaume Callís