Lliurament dels premis Sant Jordi 2019

Un curs més, a l’Institut Terra Alta, es va dur a terme terme l’Acte de Lliurament de Premis Sant Jordi’ 2019.

Aquest curs hem arribat a la 32a edició dels Premis de Narrativa i de Poesia, al 14è Premi de Còmics i al VII premi d’Activitats Multimèdia.

Els alumnes de Literatura Universal de 1r de batxillerat han estat aquest curs els encarregats d’organitzar i presentar l’acte on la literatura i la llengua catalana són les protagonistes.

Agraîm la participació de l’alumnat, la implicació del professorat.

Resum dels premis:

32è PREMI DE NARRATIVA

En la categoria de 1r nivell, dos textos narratius van arribar a la final:

“Una història per acabar” de Sergi Jardí Bungau i
“La meva història” de Muguet Funes Asensio.

El jurat format per les professores Mercè Guirao, Davina Santos, Dolors Clua, Conxi Roda, Pili Trias; juntament amb les alumnes Alèxia Femenia, Maria Vallespí i Anna Uguet ha decidit atorgar el Premi de Narrativa de Primer Nivell a

Muguet Funes Asensio, de 1r d’ESO, per la Narració “La meva
Sergi Jardí Bungau, Finalista del primer nivell del Premi de Narrativa.

En la categoria de segon nivell, dos textos narratius han estat destacats pel Jurat.

“Records amb gust de Salabror”, de Sara Subirats Valdovinos
i “Llàgrimes agredolces”, de Naiara Merino Sánchez.

El jurat ha decidit atorgar el Premi de Narrativa de 2n nivell a…

Sara Subirats Valdovinos, per l’obra “Records amb gust de salabror”

3r nivell. L’obra que ha estat guardonada amb el Premi de Narrativa de 3r nivell porta per títol “Seqüeles” i ha estat escrita per…

Laia Jardí Garcia
______________________________________________________________

32è PREMI DE POESIA.

En la categoria de primer nivell, les dues obres destacades han estat els poemaris elaborats per
Iris Descarrega Ferrer i
Enric Pujol Sevilla.

El jurat format per Albert Guiu, Graciela Gil, Cristina Albesa i Àngels Castellà ha decidit atorgar el Premi a….

Enric Pujol Sevilla

El jurat del Premi de Poesia també ha volgut premiar amb un Accèssit l’obra finalista elaborada per Iris Descarrega Ferrer, per la qual cosa preguem també que pugi a l’escenari a llegir-nos un fragment del seu poema “La música”.

La categoria de poesia de 2n nivell ha estat declarada deserta, per tant, passem a la categoria de

3r nivell. La guanyadora d’aquesta categoria ha estat…

Mireia Bilbé Bosquet amb el poemari “Ara és l’hora”.

_______________________________________________________________

Passem ara al lliurament de premis de còmics. En el 14è PREMI DE CÒMICS DE SANT JORDI, adreçat exclusivament a l’alumnat de 2n d’ESO, han resultat dos còmics finalistes.

El grup “Els creatius” amb el seu còmic “Viatge amb sorpresa” i
el grup “Los Filipinos amb el seu còmic “Alien Portal”.

El Jurat format per Bendi Roda, Laura Casanova, Imma Cavaller, Montse Nogués i Belinda Tomàs ha decidit atorgar el Premi a…

“Los Filipinos” amb el Còmic “Alien Portal”. El grup està format per Aleix Bosch Lahosa, Delia Montserrat Mora, Pol Pellicer Martín i Inés Roda Andreu.

______________________________________________________________

És el torn del lliurament de premis de les ACTIVITATS MULTIMÈDIA SOBRE LA LECTURA D’UNA OBRA LITERÀRIA.

Cal destacar que aquest curs la participació en aquest premi, així com la qualitat de les obres.

El jurat ha estat format pels professors Àngels Ferré, Noèlia Garcia, Beni Sans, Jordi Montero;, Paula Llambrich i Mercè Gimeno- juntament amb els alumnes Josep Álvarez, Esther Martín, Antònia Catrinoi i Clara Lletí .

Tot seguit procedim al lliurament del premis del primer nivell: en aquesta categoria han destacat dues obres finalistes:

“Ordenació de Tirant” d’Alba Descarrega Pellisa i Ariadna Font Cugat
“Tirant lo Blanc”, obra de les alumnes Anna Ferrer Sampé i Esther Estupiñà

El Jurat ha decidit atorgar el Premi a….

Alba Descarrega Pellisa i Ariadna Font Cugat per l’obra “Ordenació de Tirant”

El jurat, però, no ha volgut deixar sense premiar l’obra de les finalistes a les qualsha decidit atorgar un Accèssit al treball “Tirant lo Blanc” d’Anna Ferrer Sampé i Esther Estupiñà Urgell.

Pel que fa al segon nivell, el Jurat ha considerat que els treballs amb més mèrits per ser destacats són:

“De la mà de la meva filla” del Grup FLUPGLUPS
“ Cançó de fer camí” del Grup M&J
“Passional al metro” del Grup GAVINES

El Jurat ha decidit atorgar el Premi de la categoria de segon nivell a…

“Cançó de fer camí”, treball basat en un poema de Maria-Mercè Marçal, obra de M&J, és a dir, Mercè Julià Villarín i Judit Aubà Salaet.

Podeu pujar a l’escenari.

1r accèssit a “Passional al metro”, obra basada en un poema de Joan Salvat-Papasseit, del grup format per Gabriela Cioanca Radu, Jordi Duran Montañés i Laura Uguet Montañes.

2n accèssit per “De la mà de la meva filla”, obra basada en un poema d’Albert Guiu, del grup format per Anna Juancomartí Asens i Clara Lletí Lluís.

De les obres presentades, el Jurat ha considerat destacables les obres

“Hamlet”, basada en la peça teatral de William Shakespeare
i
“ L’Elionor”, basada en el conegut poema de Miquel Martí i Pol

El premi d’aquesta categoria és per a ….

“Hamlet”, obra de les alumnes Andrea Àlvarez Bofarull, Celina Miró Rojas i Aqsa Zonia.

___________________________________________________________________

PREMIS D’INNOVACIÓ DELS CICLES FORMATIUS DE GRAU MITJÀ

PREMIS DE SANT JORDI AL PROJECTE DE RECERCA

“L’ENOTURISME A LA TERRA ALTA” ATORGAT AL CICLE DE GESTIÓ

“ELABORACIÓ D’UNA ROSA AMB XAPA” al CICLE D’ELECTROMECÀNICA.

_______________________________________________________________

CONCURS DE PORTADES DE L’AGENDA ESCOLAR DE L’INSTITUT TERRA ALTA

Aquest curs, des de la matèria de Visual i plàstica de 3r d’ESO s’ha organitzat un concurs de portades per a les agendes escolars. La tria del dibuix guanyador, es va fer mitjantçant un questionari de google i van votar tots els alumnes de 3r d’ESO, en quedar empatats dos dibuixos van participar en el desempat dos alumnes de 2n de batxillerat que estan cursant la matèria de Cultura audiovisual i les professores de Visual i Plàstica.

Les finalistes del concurs de l’agenda 2019-20 han estat Jana Freixa Valls de 3rA i Anna Alcoverro Serres de 3rC, i la guanyadora ANNA ALCOVERRO SERRES de 3rC.

La guanyadora ha estat…

ANNA ALCOVERRO SERRES

FRANCESC SOLÉ CLUA

Deixa un comentari

L'adreça electrònica no es publicarà Els camps necessaris estan marcats amb *

XHTML: Trieu una d'aquestes etiquetes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>